/* Biz Heybeli'de Her Gece — Heyamola Restaurant

Biz Heybeli’de Her Gece

“Biz heybelide her gece mehtaba çıkardık, mehtaba çıkardık. Sandallarımız neşe dolar zevke dalardık
Zevke dalardık. Saz seslerinin sahile aksettiği demler Aah o demler”

Heybeliada’da da diğer adalara olduğu gibi vapur da seferleri 19. Yüzyılda yapılmaya başlanmış. İleri gelen Rum vatandaşların yaşadığı adamızda, Deniz lisesi’nin de bulunması nedeniyle önemli bir göç almıştır. Kurtuluş savaşı ve mübadele sırasında diğer adalar gibi sakinleşen Heybeliada, 1950’li yıllarda yeniden canlılığını kazanmaya başlamıştır.

Adamızın diğer adalardan farkı doğa konusunda tahrip edilmemiş, bakir olmasıdır. O nedenle oksijen seviyesi yüksektir. Sanatoryumun kurulma nedenleri arasında bu yönü de yatmaktadır. Değirmenburnu koyu merkeze oldukça yakın, yürüyüş ve spor için de uygun bir alandır. En yüksek tepemiz Değirmentepesidir. Diğer tepeler, Taşocağı Tepesi, Makarios Tepesi ve Ümit Tepesi’dir. Eski adı Papaz Tepesi olan bu tepe 85 metre yüksekliğinde olup üzerinde burada Papaz Okulu bulunmaktadır. En çok turist ziyaretçisi alan adamızdaki diğer limanlarımız; , Çam Limanı ile Bahriye Limanıdır. Adamızda tarihi Deniz lisesi, Aye Ofemya Ayazması, Türkiye’nin ilk sanatoryumu olan Heybeliada Sanatoryumu (Kuruluş: 1924), Heybeliada’nın ünlü sakinlerinden olan Hüseyin Rahmi Gürpınar Lisesi, Abbas Halim Paşa Köşkü, Papaz Okulu, diğer dini yapılar ve resmi binalardır.

Adadaki, birine “Büyük Tur”, diğerine “Küçük Tur” denilen iki tur yolunda, yaz mevsimlerinde eşek ve arabalarla turlar yapılır. Küçük Tur’a, Aşıklar Turu da denmektedir. Heybeliada da, İstanbul’un diğer adaları gibi, motorlu araçtan arındırılmıştır. Evliya Çelebi, Heybeliada’da bir Bostancıbaşı ile birkaç Subaşı askerinin bulunduğunu, adanın gelirinin Kaptan Paşa’ya verildiğini kaydeder.

İstanbul’u en çok yazan ediplerimizden Ahmed Rasim, Heybeliada’da metfundur. Ancak Heybeliada ile ilgili bir eseri bulunmamaktadır. Ahmet Rasim’in yeğeni Yesari Asım’ın Biz Heybeli’de her gece mehtaba çıkardık” şarkısı, Heybeli’deki bir çok şeyden daha ünlüdür. Aziz Nesin, Zeyyat Selimoğlu gibi yazarlar da eserlerinde Heybeliada’dan çokça söz etmişlerdir.

Adamızın vapur iskelesine bakan sahil kısmında bulunan Restoran ve mekanlar arasında bulunmaktayız. Mekanımız hem açık hem de kapalı mekan olarak hizmet vermektedir. Yaz ve kış aylarında canlı müzik programlarımız mutlaka olmaktadır. Restoranımızda sabah kahvaltısı, brunch, akşam yemeği yiyebilirsiniz. İşletmecilerimizden Adem Şefin kendi elleriyle hazırladığı leziz meze ve diğer tatlarla içkinizi keyifle yudumlayabilirsiniz. Yıllardır sizin için oluşturduğumuz şiir tahtamızda haftanın şiirini okuyabilir, dostlarınızla hatıra fotoğraf çektirebilirsiniz. Mekanımızın diğer mekanlardan farkı çeşitliliğin çok olmasıdır. Bizi biz anlattık, son söz sizlerin…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Powered by